27 Ağustos 2012 Pazartesi

1976... Liverpool Destanı...

Nuri Şahin'in Liverpool'la anlaşmasının ardından biz de Milliyet arşivlerinin desteğiyle Trabzonspor'un Avrupa yolculuğunun dikkat çekici yönlerini anlatmaya Liverpool eşleşmesiyle devam edelim.

İzlanda'nın Akranes takımını 3-1 ve 3-2'lik skorlarla eleyen Trabzonspor, bir sonraki turdaki rakibini beklemektedir.Trabzonspor'un ikinci turdaki muhtemel rakipleri şöyledir:

Liverpool, Real Madrid, Dinamo Kiev, Bayern Münih, Ferençvaroş, St. Etienne, PSV, Mönchengladbach, Zürich, Torino, PAOK, Brügges, Banik Ostrau, Turku PS, Dinamo Dresden.

Trabzonspor bu seçenekler arasından 1 Ekim 1976 tarihinde, İngiliz devi Liverpool'u çeker. Dönemin yıldızı Liverpool, ilk kez bir Türk takımıyla karşılaşacaktır. Turun favorisi, elbette ki İngilizlerdir...


Teknik direktör Bob Paisley'nin idare ettiği Liverpool'un 200 milyonluk efsanevi kadrosunda şu isimler yer almaktadır:

Lawler, Heighway, Keegen, Lindsay, Kennedy, Clemence, Thompson, Toshcak, Mc Dermott, Jones, Case, Boerama, Callaghan, Smith, Hughes, Hall, Cormack, Neal.


Liverpool'un tanıtım yazısında dikkat çeken bir ayrıntı daha vardır. Bu da, dönemin spor gazetecilerinin üslubunu anlamamıza yardımcı olacaktır :)Kura çekiminde bizzat bulunan dönemin Trabzonspor başkanı Şamil Ekinci eşleşmeyi şu şekilde yorumlamaktadır:

"İlk kez ikinci turda normal karşılanması gerektiği gibi daha kuvvetli ve hatta kuvvetlilerin en önünde gelen bir takım çıktı. Liverpool, futbolun beşiği İngiltere'nin en güçlü ekipleri arasında. En iyi tesisleri, dünyanın en büyük futbolcularını bünyesinde bulunduran bir kulüp. Bu açıdan Trabzonspor'un işi çok güç. Diyebilirim ki, tur atlama şansı pek mümkün değil. Ancak Liverpool gibi büyük bir takımı Türk sporseverlerine dolayısıyle Trabzonsporlulara seyrettireceğimiz için çok memnunuz. Bu bizim için bir şereftir. Türk futbolunu en iyi şekilde temsil edeceğiz"Eşleşmelerle ilgili görüş bildiren Ahmet Suat Özyazıcı'nın ifadeleri ise oldukça dikkat çekicidir:

 “Futbolun anavatanı İngiltere Şampiyonu Liverpool’un Avrupa Şampiyon Kulüpler Turnuvasının ikinci turunda Trabzonspor’a rakip olmasına bir yandan seviniyor, diğer taraftan üzülüyoruz…

Seviniyoruz, taraftarlarımız dünyanın en güçlü takımlarından birini seyredecektir… Üzülüyoruz, Avrupa Kupasına ikinci basamakta veda ediyoruz…”     

Bob Paisley ise maçla ilgili şöyle konuşmaktadır:

“Kurada büyük toplardan kendimizi kurtardığımız için sevinmeliyiz. Hafif tüfeklerden birinin karşısına çıkıyoruz. Buna rağmen bazı kuşkularımı söylemeden geçemeyeceğim. Türk futbolu sağı solu belli olmayan bir stil. Büyük olmasa da bir sürprizle karşılaşabiliriz. Arka arkaya 13 yıldır Avrupa kupalarına giren Liverpool için genç Trabzonspor herhalde büyük tehlike değildir.  Fakat sekiz yıl önce Fenerbahçe’nin Manchester City’yi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasından eleyişini unutmuş değiliz. Her ne kadar Türk futbolu bugün Avrupa piyasasında fazla sözü geçmese bile çekinmemiz gerektiğini biliyorum. Tetikteyiz. Tek korktuğum şey Trabzon’a yapacağımız uzun ve yorucu yolculuktur.” 

  
Bu sırada Türk milli takımının İrlanda'yla karşılaştığı maçında da Trabzonspor'un yıldızı Ali Kemal Denizci, İrlanda teknik direktörü Giles'i büyülemiştir. Giles,  "Liverpool'un bu oyuncudan çekinmesi lazım" derken, Ali Kemal de Liverpool'a göz dağı vermektedir: "Bizi rahat eleyeceğinize inanıyormuşsunuz. Sizin liglerinizde oynayan futbolculardan kurulu İrlanda elimizden zor kurtuldu. Onları elden kaçırmanın hırsı ile size bileniyoruz. Bizden korkun."


Maç günü gelip çatmıştır... Avni Aker'deki binlerce seyirci heyecan içindedir. Maçın ilk vuruşunu, Akranes maçında uğurlu geldiğine inanılan Türkiye güzeli Jale Bayhan yapar... Jale Bayhan'ın uğurundan mıdır bilinmez, Trabzonspor maçın tek golünü 63. dakikada ceza sahasında Necmi Perekli'nin düşürülmesinin üzerine kazandığı penaltıyla, kaptan Cemil Usta'nın ayağından bulur ve maç 1-0 Trabzonspor'un lehine tamamlanır...
Bundan sonraki şenliği ben yazmayayım, siz Milliyet'in sayfalarından okuyun:

21 Ekim 1976, Milliyet
Örsan Öymen'in çarpıcı maç yorumu...
Bir fotoğraf, 4 silah... Trabzonlular zaferi kutlarken...
 
BBC radyosunun yorumu...
Herkes futbolculara hayrandır...

Jale Bayhan uğurlu geldi...

Liverpool Teknik Direktörü Bob Paisley ile ilgili Milliyet sayfalarına düşen haberler ise oldukça ilginçtir... Paisley'nin Türklerle alay ettiği, mağlubiyeti de hakeme ve "eski olan" topa bağladığı yazmaktadır. Paisley ise maç sonu açıklamalarında Trabzonspor'u izlettiğini söylemiş ve "Gelen raporlar ne yalan söyleyeyim beni ürkütmüştü" demiştir. Maça gelmeyi düşünmediğini ancak raporlar sonrası kafileye katıldığını ifade ederek "İyi ki gelmişim" diye eklemiştir.
Paisley öfkeli, Ali Kemal memnun...

Maç sonrasında İngiliz gazetelerinin yazdıkları ve Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörünün sözleri ise şöyledir:Bu arada aynı gün Avrupa mücadelesi veren bir diğer temsilcimiz Galatasaray da Anderlecht ile karşılaşmış ve sahadan 5-1lik ağır bir yenilgiyle ayrılmıştır. Galatasaray, rövanş maçında da aynı skorla mağlup olacaktır...


Trabzonspor, Türkiye'nin gururu olmuş ve tarihi bir galibiyet elde etmiştir.

Fakat bu rüya ikinci maçtaki 3-0'lık mağlubiyetle son bulacaktır. Trabzonspor ilk deneyiminde Avrupa Kupalarına ikinci turda veda edecek ancak buna rağmen adını tarihe altın harflerle yazdıracaktır...


Deplasmandaki maçı 5 bin civarında Türk taraftar izlemiştir... Bu, İngilizlerin de rast geldiği bir durum değildir.

Tribünlerde "Pirlikteyuz", "Killer Ali Kemal" ve Cardiffli İşçiler notuyla "Trabzonspor ile Beraberiz" pankartları açılmıştır. Maç sonrası açıklamalarda bulunan Ahmet Suat Özyazıcı "Farklı yenilirken bile açık oynamaya çalıştık, futbolu çirkinleştirmedik" diyecektir...
Liverpool teknik direktörü Bob Paisley ise Trabzonspor'dan çekindiklerini itiraf etmiştir...

Trabzonspor'un ilk Avrupa serüveni böyle son bulmuştur...


Şimal Yıldızı, yani Tunga Liman'ın derlemesiyle, Liverpool ilk maçından görüntüler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder